11182115_996033657073332_5307571883385042804_n

Napadení vašeho psa cizím psem

K sepsání článku mě vedla smutná událost. Každý měsíc chodí ke mně do salónu paní se svým úžasným westíkem. Naposledy u mě byli ve středu 30. října. Za 2 dny jsem měla telefonát od majitelky, že jejího miláčka napadl cizí pes. Zranění byla fatální a i přes okamžitý převoz k veterinárnímu lékaři musel být pejsek uspán. Sice nemůžeme všemu zabránit, ale sepsala jsem alespoň pár rad, jak postupovat při napadení psem, abychom napadení buď předešli, nebo alespoň zmírnili následky.

Co dělat, když mám pocit, že mého psa chce napadnout jiný pes

Svého psa si vezmu k noze – cizí pes si rozmyslí, jestli půjde přes vás. Když před ním stojí někdo větší, může ho to od útoku odradit. Když se i přes to pes blíží, dám si svého psa za sebe, aby se k němu cizí pes nedostal. Nyní zkuste cizího psa odehnat. Důrazně na něj zakřičte. Na malého psa můžete zadupat. Určitě nedělejte prudké pohyby a neutíkejte, pes by se za vámi rozběhl. Nedívejte se psovi dlouze přímo do očí, můžete ho vyprovokovat k útoku. Neberte svého pejska do náruče. Odkryjete mu tím břicho, což dává protivníkovi výhodu a může pokousat i vás. Nemůže se bránit pes ani vy, když ho máte v náruči.

Pokud máte svého psa u sebe nebo za sebou a agresora se nepodařilo odehnat, tak psa silně nakopněte do hlavy přes spodní čelist.

Co dělat, když už k napadení dojde

Pokud máte pejska na vodítku a cizí pes se do vašeho zakousl, pusťte vodítko. Váš pes se může alespoň účinněji bránit. Nikdy za vodítko netahejte ani neodtahujte psy od sebe, můžete zranění výrazně zhoršit a psy od sebe stejně neodtrhnete.

Existuje více způsobů, jak cizího psa zpacifikovat. Musíte si uvědomit, že jde o život vašeho psa a musíte ho bránit způsobem, který není příjemný, ale zachrání tomu vašemu život. Záleží také hodně na vzniklé situaci, na velikosti psů, míře agresivity cizího psa a vašich fyzických možnostech.

Dostaňte se za psa, chyťte ho za slabiny. Jakmile pes pustí a bude se chtít ohnat po vás, tak ho za slabiny zvedněte ze země a odhoďte ho. Po tomto se většina psů zalekne a uteče. Tento manévr nedělejte, pokud se na něj necítíte.

Další možností je přidusit zakousnutého psa, který nechce pustit. Stoupneme si nad něj, jednou rukou ho přidusíme za obojek a druhou rukou mu mačkáme na krku průdušnici, pes potom povolí a uvolní stisk.

Je dobré nosit na vycházky pepřový sprej (ideálně tekutou střelu). Použít ho můžete, když už vidíte, že opravdu hrozí vážné napadení. Dá se použít, i když už k napadení došlo. Sice můžete zasáhnout i vašeho psa, ale důležité je zachránit mu život. Ideální je psa zasáhnout do očí, ale pomůže, i když zasáhnete citlivou oblast kolem očí nebo tlamu.

Comments are closed.